Houbový kuba - tradiční recept

/media/image/houbovykuba.jpg

Oslavte Vánoce tradičně a připravte si na štědrovečerní večeři houbového kubu. Tento pokrm je tradičním jihočeským vánočním pokrmem, který by neměl chybět na vánoční tabuli. Níže uvedený recept je velmi snadný a výborný, zajisté se vám také podaří. Houbový kuba se často podává jako polední jídlo, které zažene hlad před slavnostní večeří.

Recepty se liší dle krajových zvyklostí. Do východočeské varianty se přidávají škvarky, jihočeská varianta je níže uvedená. V moderním podání se přidává také uzené maso, může se připravovat z pohanky, rýže či dalších surovin.

Ingredience:
 • 400 g ječných krup
 • 60 g sušených hub nebo 500 g čerstvých hub
 • 3 cibule
 • 4 stroužky česneku
 • sůl, pepř, kmín
 • majoránka (sušená nebo čerstvá)
 • sádlo, máslo nebo olej
Postup:
 1. Nejprve připravíme kroupy - propláchneme je a dáme vařit v osolené vodě s kouskem másla. Vaříme je tak dlouho, dokud nebudou uvařené a křupavoučké. Nesmí být rozvařené. (Kroupy se dají koupit v supermarketech nebo obchodech se zdravou výživou.)
 2. Houby předem namočené nakrájíme nebo čerstvé očistíme a také nakrájíme. Osmažíme je na sádle, přisypeme sůl, kmín a pepř, následně přidáme trošku vody, abychom je chvíli podusili. (Tradičně se používají sušené houby, ale je možné použít i čerstvé).
 3. Cibuli nakrájíme a na sádle osmažíme.
 4. Kroupy, houby a cibuli vložíme do větší mísy a vše pořádně promícháme. Přidáme prolisovaný česnek a hodně majoránky, opět zamícháme a podle chuti dosolíme a dopepříme.
 5. Zapékací mísu vymažeme sádlem a rovnoměrně naneseme obsah mísy. Nahoru můžeme dát plátky másla.
 6. Mísu vložíme do trouby vyhřáté na 180°C, kde houbového kubu pečeme asi 20 - 30 minut.
 7. Houbový kuba vám bude podle uvedeného receptu zaručeně chutnat.

Ohodnoťte recept!

Vaše komentáře


Zkuste drobné krupky, je to pak ještě lepší. Jinak ho dělám každým rokem stejně jako vy. Je to super.
Lenina, 7. prosince 2013

Já vylepšuji Kubu uzeným masem,dám ho vařit a pak na kostičky nakrájím a přidám ke Kubovi s houbama a zapékám v troubě,mám recept od své babičky.
želvička, 7. prosince 2015

Napište, co si o tom myslíte


Jméno: