Vánoční strom Praha a jeho rozsvícení

/media/image/vanocnistromvpraze.jpg


Neskutečným tempem se zase blíží Vánoce. Čeká nás skvělý advent, nákupy dárků, návštěva trhů, trocha domácího úklidu i pečení cukroví, jak je tomu každý rok. Zajisté se na všechny tyto činnosti těšíte, protože bez nich by se nejednalo o pravé svátky.

Největší vánoční trhy v Česku se konají v Praze na Staroměstském náměstí. Opět se bude jednat o krásné trhy, které stojí za navštívení, pokud jste z blízkého okolí i dálky. Letos jsou trhy naplánovány od první soboty v prosinci a to od 1.12.2018 a skončí až 6.1.2019.

Kdy bude rozsvícen strom?

Adventní trhy zahájí slavnostní rozsvícení vánočního stromu, který rozsvítí nový primátor Prahy. Strom bude umístěn na Staroměstském náměstí před koncem listopadu, následně bude nazdoben a poté rozsvícen i s tradiční světelnou show.

Letos bude vánoční strom slavnostně rozsvícen v sobotu 1.12.2018 v 16:30. Dále se rozsvítí v 17:30, 18:30, 19:30, 20:30 a 21:30. Navíc každý den po dobu trvání trhů se co hodinu rozsvítí od 16:30 do 21:30 s hudební kulisou.


Hledání vhodného stromu na trhy

Tak jako v minulých letech, tak i letos se hledá vhodný strom na náměstí. Mezi hlavní požadavky patří, aby byl strom (nejlépe smrk) zdravý a bezchybný s výškou 22 - 30 metrů a aby byl dostupný pro těžkou techniku při kácení. Odměna za vítězný tip je stanovena na deset tisíc korun.

Tipy můžete posílat do 23. září společnosti Taiko. Do 1. listopadu se vybere vhodný strom, který se 25. listopadu pokácí, převeze na náměstí, 27. listopadu se na náměstí postaví, nazdobí a v sobotu pak slavnostně rozsvítí.

Jakmile bude vyhlášen vítězný strom, napíšeme sem bližší informace.

Do hledání stromu pro Prahu se můžete zapojit i vy! Předminulý rok se vybíralo pouze ze 20 tipů, takže byla pro tipující velmi vysoká šance na výhru.

Jak to bylo minulý rok?

Z 23 tipů na strom byl vybrán smrk ztepilý z Roztok na Rakovnicku, který měřil 24 metrů. Již začal zasahovat do drátů vysokého napětí, takže by musel být stejně v nejbližší době odstraněn. Měřil 24 metrů a pokácení bylo naplánováno týden před jeho rozsvícením.

Jak to bylo předminulý rok?

Minulý rok soutěž nebyla vypsána, proto byl vybrán favorit z předminulého roku. Stromeček na trhy pocházel z Pecky, která se nachází v okrese Jičín. Jednalo se o 31metrový smrk ztepilý, který rostl na pozemku rodiny Wolfových. František Wolf jej přihlásil do soutěže již předminulý rok, ale byl vybrán jiný strom. Chtěl, aby dělal radost všem návštěvníkům, ale tohoto okamžiku se nedožil.

Více podrobností k trhům v Praze se dozvíte tady na stránce.

Těšíte se na tuto oblíbenou akci, která patří k pražským trhům?


Vaše komentáře


rosvicujem s vámi dluhonice-přerov olomoucký kraj
petr, 29. listopadu 2013

Chudák strom. Přežil komunisty.Ale kapitalisty ty nemá šanci.
Thorin, 26. listopadu 2017

Pro boha to je ale vul :-)))
Sigi, 2. prosince 2017

Je vidět, že blbost těch, kteří "osazovali" letošní vánoční strom v Praze (2018) nezná mezí. Opět hodně ztenčený kmen. Stačí silnější poryv větru a strom je opět na zemi, jako se to už jednou stalo a vina byla sváděna na Valachy, že dodali nezdravý strom. Jako by organizátoři nemohli nechat vyrobit v zemi větší díru, ve které se strom jednoduše "vyklínuje" pokud je tenší. Ale na to asi nejsou peníze, i když se jich jinde promrhávají miliardy, anebo spíš chybí špetka "selského" rozumu!
Karel., 2. prosince 2018

Napište, co si o tom myslíte


Jméno: