Advent 2017 je za dveřmi!

/media/images/adventnivenecx2.jpg


Když se podíváme z okna ven, tak si pravděpodobně ani neuvědomíme, že již za chvíli tady máme advent 2017. Je konec listopadu a místo pořádné chumelenice, tam najdeme celkem zvláštní počasí. Snad se to brzy změní, ať se můžeme připravit na Vánoce i s tradičním počasím.

Letos začíná advent 3. prosince. Toto období se začalo slavit již v 5. století a jednalo se o přípravu na Vánoce a příchod Ježíše Krista. Ale až od 11. století se ustálila nejen doba a délka, ale i forma. V adventu se držel půst, omezovala se zábava a lidé se věnovali spíše liturgickým záležitostem.

Začátek adventu je proměnlivý, protože se odvíjí od toho, kdy je Štědrý večer. Takže může začít v neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem tak, aby do Štědrého večeru se objevily ještě další 3 neděle. Avšak i na Štědrý den může připadnout poslední adventní neděle.

Jak je to v roce 2017?

Letošní advent začíná 3. prosince a v mnoha městech ukazují tento začátek právě rozsvícením vánočního stromu a tradičního osvětlení ve městě. Mnoho domácností si zapaluje adventní věnec, vyzdobí obydlí, začíná s pečením cukroví. Také v dnešní době začíná o první adventním víkendu nákupní horečka, která se stupňuje každý dalším víkendem.

1. adventní neděle

Letos připadá na 3. prosince 2017. Podle novodobého označení se označuje jako železná neděle a říká se, že se jedná o první adventní víkend. Na adventním věnci se rozsvěcuje první svíčka.

2. adventní neděle

Letos se na ni můžeme těšit 10. prosince 2017. Označuje se také jako bronzová neděle a jde o druhý adventní víkend. Na adventním věnci se rozsvítí druhá svíčka.

3. adventní neděle

Třetí adventní neděle vychází na 17. prosince 2017. Tato neděle bývá označována jako stříbrná neděle a taktéž se jedná o třetí adventní víkend. Na adventním věnci se rozsvěcuje třetí svíčka.

4. adventní neděle

Čtvrtá adventní neděle letos bude zároveň čtvrtou prosincovou nedělí a bude 24. prosince 2017. Podle novodobého označení se označuje jako zlatá neděle a je to vlastně poslední víkend před Vánocemi. Na adventním věnci se rozsvěcuje čtvrtá svíčka.

Tradice spojené s adventem

S adventem jsou spojené i různé tradice a to jak lidové, tak i moderní. Mezi ty nejčastější patří:
výroba adventního věnce
zapalování adventního věnce
řezání barborek 4. prosince
adventní výzdoba
pečení perníčků
pečení perníkové chaloupky nebo perníkového věnce
pečení cukroví
návštěva vánočních trhů
zdobení vánočního stromku
výzdoba obydlí jmelím
nakupování dárků atd.

Ctíte advent a všechno, co je s ním spojené?
Vaše komentáře


Už se tesim
Gogo, 28. srpen 2015

anoooooooooooooooo
nasťa, 13. listopad 2015

Já taky
tada, 14. listopad 2015

Každým rokem se těším na vánoce a to už je mně 64 let. Jak sama říkám, tak rozsévám čtyři týdny před vánocemi po bytě vánoční výzdobu, v každém pokoji mám na okně adventní svícny, na oknech, parapetech a i jinde mám plno vánočních věcí.
Marie, 18. listopad 2015

Advent je hlavně a především o duchovní přípravě na Vánoce, doba zklidnění a rozjímaní. Má to být doba také postní. A také tradičně čas dobročinnosti. To ostatní je jen tak přidružené. Bohužel, dnes je to více o penězích a komerci.
Ester, 21. listopad 2015

Já se už ťeším na výzdobu až si to s dcerou zase budem užívat a pak už jen krůček do štědrého večera.
Luca, 28. říjen 2016

Napište, co si o tom myslíte


Jméno: