vánočka
Vánočka

Vánočka

Recept na vánočku je velmi jednoduchý, jak tomu u obdobných receptů bývá. Vánočka patří v mnoha domácnostech tradičně na vánoční stůl.

Ingredience:

250 g hladké mouky
250 g hrubé mouky
150 g másla nebo Hery
100 g cukru
vanilinový cukr
špetka soli
půl kostky droždí
250 ml mléka
4 žloutky
hrst rozinek namočených v rumu
nasekané mandle
vejce na potření
citronová kůra z chemicky neošetřeného citronu
Poznámka: jedná se o menší vánočku, pokud chcete větší, zdvojnásobte množství všech surovin.

Postup:

Ze 100 ml mléka, lžičky cukru a droždí si připravíme kvásek. Mouku prosejeme přes síto, přidáme k ní měkké máslo pokrájené na kousky, cukr, sůl a nastrouhanou citronovou kůru.
K tomu přidáme vykynutý kvásek, žloutky a postupně při zpracovávání těsta přidáváme mléko. Těsto necháme v teple půl hodiny kynout.
Mezitím si rozinky namočíme do rumu a mandle nakrájíme.
Po půl hodině přidáme do těsta, které znova zpracujeme rozinky a mandle a necháme ho opět půl hodiny kynout.
Vykynuté těsto rozdělíme na osm dílů nebo šest stejných dílů, ze kterých upleteme vánočku, kterou dáme na plech vyložený pečícím papírem. Vánočku můžeme přichytit špejlemi. Vánočku potřeme vajíčkem a posypeme mandlemi a rozinkami.
Pečeme při teplotě 180 - 200°C asi hodinu. Během pečení potřeme vánočku ještě jednou vajíčkem. Tento recept na vánočku je velice jednoduchý.
S pletením vánočky jsem vždycky měla problém, byla moc velká, šišatá nebo rozpláclá. Vždycky se něco našlo, tak jsem si koupila formu a je to mnohem jednodušší a nemusím se starat o pletení. Dělám vánočku i přes rok, protože to co se prodavá v obchodech se nedá pořádně jíst.
Pája, 6. listopad 2012, 18:51
Vánočka musí být (u nás) pletená, velká a zadělávaná domácí smetanou. Také jí dělám přes rok. Formu poradím dceři, ta jí kvůli pletení nepeče.
Růžena, 20. listopad 2012, 15:13
Vánočka pečená ve formě má úplně jinou chuť. Formu mám a nepoužívám, vánočku zásadně pletu.
veruso, 8. prosinec 2012, 20:07
Já jsem pekla minulé vánoce v keramické formě a bylo to jiné jen vzhledově - ne horší a na chuti se to vůbec nezměnilo!!
MILENA, 20. listopad 2013, 17:25
Z těsta - pokud někdo neumí plést vánočku - se mohou dělat i jiné tvary - menší a jsou také moc dobré . Viděla jsem je včera na jarmarku v Rožnově pod Radhoštěm. Jde skutečně jen o chuť těsta a tvar záleží na fantazii. :-)
Miki, 15. prosinec 2013, 11:13
Dnes jsme zkusili. S klukem jsme pletli ze sesti. 3 a 3 nahore. Mezi ne jsme dali barevne sypani a misto vanilkoveho cukru jsme dali citronovy a je vyborna vlacna. Po rozkrojeni pekne barevna
Markiizka, 10. prosinec 2015, 20:59
Dnes jsem poprve delala tento recept na vanocku,plect neumim,proto ji davam do formy,je vynikajici,povedla se
iriska, 22. prosinec 2015, 16:18