Kdy chodí Mikuláš, čert a anděl?

/media/image/82-mikulas.jpg

Již brzy budeme slavit vánoční svátky s tradiční atmosférou. Připravte se na ně s plnou parádou, ať si je pořádně užijete.

Už se nám to opět blíží. K dětem přijde Mikuláš s čertem a andělem, aby jim něco dobrého přinesl. Víte, kdy chodí Mikuláš a jeho dva parťáci? A co by si pro ně měly děti připravit?

Kdy chodí Mikuláš?

Mikuláš, čert a anděl se slaví 6. 12. 2024, což letos vychází na pátek. Tato trojice ale chodí den předem, což je letos čtvrtek 5. 12. 2024. V ten den se pořádají i různé akce (např. na náměstí, DDM, knihovna atd.). Zapište si včas toto datum do kalendáře.

Dobrosrdečný Mikuláš odměňuje, čert trestá a anděl na to vše dohlíží. Pokud byly děti přes celý rok hodné, předá jim Mikuláš nadílku plnou pochoutek.

Pro děti mikulášská nadílka

Děti by si měly pro Mikuláše a čerta připravit básničku nebo říkanku. Mohou jim ukázat i mikulášské obrázky nebo nějaký výrobek, aby je přesvědčily, že si zaslouží dostat mikulášský balíček.

Malé děti mají Mikuláše moc rády, protože Mikuláš, čert a anděl přinese dětem Mikulášskou nadílku podle zásluh. Zlobivým dětem čert donese uhlí či brambory (to se ale v praxi moc neděje), protože se během roku chovaly neukázněně. Hodným dětem naopak Mikuláš předá balíček plný dobrot.

mikuláš čokoládová figurka

Podívejte se na mikulášské básničky a říkanky.

Mnozí odborníci moc nedoporučují strašit děti čertem, protože by to mohl být pro ně traumatický zážitek. Strašení by mělo být jen přiměřené nebo jen tak na oko.Chodí rovněž na objednávku

Mikuláš s čertem a andělem chodí i na objednání v kostýmu z různých materiálů (často z papíru nebo látky). Mohou si také koupit speciální masky, které jsou určené právě na tuto akci. Určitě se dívejte po okolí, kde naleznete hodně inzerátů na Mikuláše s čertem. Za menší částku děti přijdou postrašit převlečení studenti nebo dospělí, poté jim předají vaši nadílku (tu jim raději dejte až na poslední chvíli).

Pokud si nechcete nebo nemáte možnost objednat Mikuláše, dejte v noci za okno (na parapet, k posteli) mikulášskou nadílku.

Chodí do školek i škol

Mikuláš a čert chodí do školek. Děti by neměly zapomenout na říkanky či koledy ani ve školce. Některé školy mají Mikuláše pro první, druhou nebo i třetí třídu.

Také v některých městech se můžete podívat na mikulášské akce, které se konají na náměstích, v kulturních domech nebo parcích. Záleží vždy na městě a jeho nabídce. Pokud ale něco takového pořádají, dětem se to bude určitě líbit. V Praze a ve větších městech najdete hned několik Mikulášů najednou.

Podívejte se na další článek: Mikuláš, čert a anděl v roce 2024.


Vaše komentáře


Nevíte o Čertu s Mikulášem v Praze 6? Děkuji moc
Šárka O., 7. listopadu 2012

Napište, co si o tom myslíte


Jméno: