Vánoční dekorace na stůl

/media/image/vanocnidekoracenastul.jpg

Již brzy budeme slavit vánoční svátky s tradiční atmosférou. Připravte se na ně s plnou parádou, ať si je pořádně užijete.

Vánoce se k nám neúprosnou rychlostí přibližují a s nimi souvisí kromě nákupů dárků také vánoční dekorace. Svátečně se hodí ozdobit nejen okna, dveře, zahradu, ale hlavně stůl. Vánoční dekorace na stůl je mnohem důležitější, jelikož ho pořád vidíte a dodává neuvěřitelně krásnou atmosféru.

Nepodceňte ozdobu stolu právě na svátky. Vybrat správné dekorace může být někdy docela složité a nabídka je opravdu obrovská. My se na to podíváme, ať máte dostatek inspirace na vánoční dekoraci stolu.

Získejte levně tyto kousky

Co umístit na vánoční stůl?

Stůl patří mezi významné místo během celých Vánoc. Podává se na něm štědrovečerní večeře, je bohatě ozdoben, nechybí na něm cukroví a slouží jako místo k dodržování mnoha tradic. Každý z nás je zvyklý na něco jiného, dodržuje jiné zvyky a tradice. Jedno je ale jisté, správná vánoční dekorace na stůl dokáže značně zlepšit celou atmosféru.

Ať už sladíte výzdobu stolu do červené, bílé, zlaté nebo stříbrné barvy, pořádně si vyhrajte se všemi detaily a odstíny. Nejde ani o to mít sváteční tabuli ozdobenou podle nejnovějších trendů, ale o to, aby se líbila všem, kteří si tyto svátky společně užijí.

Adventní věnec nesmí chybět

Mezi klasický zvyk patří zapálit každou adventní neděli svíčku na adventním věnci. Tradiční věnec bývá umístěn obvykle na stole uprostřed a přes celý advent přináší tu správnou atmosféru. Pokud máte malý stůl, umístěte ho na komodu nebo kamkoliv jinam.

Někteří mají umístěný adventní věnec na dveřích, ale na něm chybí svíčky. Nebylo by moc chytré zapalovat svíčky zrovna na dveřích, mohly by způsobit velkou katastrofu. Věnec se tam krásně vyjímá a zdobí právě dveře.

Věnec můžete koupit už krásně nazdobený, nebo si jej vyrobit. Záleží na vás, co preferujete. Domácí výroba je velice snadná. Na slámové, polystyrenové nebo větvičkové kolo (korpus) umístíte různé větvičky, ozdoby a také čtyři svíčky. Všechno musíte pořádně upevnit a to buď pomocí vosku, nebo silikonové pistole. Tento postup sice není náročný, ale potřebujete být pečliví a mít dobrou představivost, aby věnec vypadal opravdu velmi dobře.

Stojan nebo podnos na cukroví

Další důležitou součástí svátečního stolu je stojan nebo podnos na vánoční cukroví, kam vyskládáte různé druhy cukroví. Stojan o několika patrech (etažér, etažérka) se řadí k oblíbeným prvkům, protože do něj skryjete mnoho cukroví. Cukrovinky vyskládejte různě cikcak, nebo každé patro vyhraďte pro různé druhy (nepečené, pečené, bezlepkové cukroví atd.).

Pokud stojan nemáte, vyložte dobroty na talíř, servírovací desku, podnos nebo tác. Mělo by se jednat o dostatečně velkou plochu, aby se tam vešlo dostatek cukroví. Malý talíř nebo talířek pro jednoho může stačit, ale pro velkou rodinu bude nedostatečný a bude ho muset někdo neustále plnit.

Slavnostně nazdobený stůl

Vánoční ubrus, běhouny, prostírání, ubrousky či podložky jsou další důležité součásti vánočně ozdobeného stolu. Štědrý den je velký den, proto nezapomeňte na nezbytnou součást stolování. Překryjte stůl vyžehleným látkovým ubrusem nebo vyrovnaným ubrusem z PVC.

Ať už máte čtvercový, obdélníkový, kulatý nebo oválný stůl, ubrus ho nejen ozdobí, ale hlavně ochrání před poškozením a zašpiněním. K dostání jsou ubrusy s vánočními motivy, které dodají tomuto slavnostnímu dni kouzlo.

Nezapomeňte, že by všechen textil neměl mít vánoční vzor. Pokud budete mít ubrus s vánočním motivem, zvolte neutrální prostírání a neutrální ubrousky. Pokud naopak budete mít jednobarevný ubrus, pak je namístě ho doplnit prostíráním s vánočními vzory a ubrousky. Stůl by neměl být přeplácaný, působil by poté až kýčovitě. Všechno musí k sobě ladit, vždy platí, raději mít méně ozdob než více.

Nádobí a sklenice

Pro tento tradiční den připravte porcelánové talíře, sklenice na přípitek a příbor. Ať je nemusíte chystat na poslední chvíli, nachystejte všechno předem a schovejte do skříňky pro rychlé použití. Pokud jsou vaše talíře a další nádobí už poměrně staré, přemýšlejte o jejich výměně. Nová souprava (servis) se bude hodit i na další dny než jen na tyto sváteční.

Co ještě mí na stole?

Dále záleží na zvyklostech každého, co mu ještě ozdobí sváteční stůl. Někdo sváteční tabuli ještě doplňuje dalšími prvky. Oblíbená je mísa s domácím a exotickým ovocem, mísa s ořechy, suchými plody, křížalami a sušenými švestkami, chléb, sůl, šišky, větvičky, svíčky, řetěz, pár mincí, chlebíčky, miska pro zvířata nebo talíř pro neznámého.

Každý z nás dodržuje jiné tradice a to se týká i vánoční výzdoby a zvyklostí. Co je pro jednoho zvykem, na druhého může působit podivně. V každém případě by měl každý oslavit Vánoce, jak nejlépe to jen jde.Vánoční dekorace na stůl: Super tipy pro vás!Ačkoliv je vánoční stůl důležitou součástí svátků, nezapomeňte ozdobit také okna, dveře, zahradu a pokoje. Ke zdobení se mnoho lidí chystá právě začátkem adventu nebo těsně před ním. Vyrobte si včas ozdoby nebo si je opatřete v předstihu. V tuto dobu ozdoby jako svítící řetězy, rampouchy, dekorace, ozdůbky a různé ozdoby rychle z nabídky mizí, proto na to myslete již nyni.

Vánoční dekorace a zdobení vašeho stolu bude jistě hezká, ať už zvolíte tradiční, nebo moderní postupy. Bude působit stylově a nadčasově. Vyhrajte si se zdobením a následně vás potěší krásné vánoční svátky.


Vaše komentáře


Každý rok se snažím, aby bylo všechno ťip ťop. Všechno je krásně nachystaný a stejně se vždycky něco stane. Minule syn rozbil sklenici, předminulý rok jsem spálila rybu a teď raději ani o tom nepřemýšlím...
Mirka, 23. října 2020

Napište, co si o tom myslíte


Jméno: