Velikonoční kraslice a jejich zdobení

/media/images/v88.jpg

Již brzy budeme slavit vánoční svátky s tradiční atmosférou. Připravte se na ně s plnou parádou, ať si je pořádně užijete.

S Velikonocemi jsou spojeny malovaná vajíčka - kraslice. Kraslice jsou velmi oblíbené hlavně mezi těmi, kdo je rád zdobí. Zdobení zrovna není nejjednodušší, ale pokud se správně naučíte zdobit vajíčka, půjde vám to dobře. Můžete tak mít překrásné velikonoční kraslice.

Zdobení kraslic

Vejce nejprve očistíme, odmastíme a osušíme. Ve vajíčku uděláme dvě malé dírky nahoře a dole a obsah vajíčka vyfoukneme do misky. Vajíčka necháme oschnout i z vnitřní strany. Protáhneme dírkami stužku nebo dřívko. A můžeme se pustit do zdobení.

Hlavičku špendlíku ponoříme do horkého včelího vosku nebo jiného vosku a malujeme nejrůznější vzory - kapičky, tečky, kytičky, obrazce... Vosk necháme zaschnout a vejce namočíme do barvy na vejce. Opět necháme zaschnout. Nad plamenem nahřejeme kraslici a hadříkem setřeme vosk.

Pokud chceme mít vícebarevnou kraslici, postupujeme takto:
Namalujeme vzory, které chce mít bílé. A ponoříme vejce do světlé barvy.
Poté malujeme vzory, které chceme mít světlé barvy. Ponoříme vejce do tmavší barvy.
Pak malujeme vzory, které chceme mít tmavší. Ponoříme do další barvy.
Vždy jednotlivou barvu necháme pořádně zaschnout. Vosk odstraníme až nakonec.Pokud se vám nechce zdobit kraslice, můžete jen obarvit vejce v barvě na vajíčka a nalepit na ně samolepky nebo klidně i bez nich.

Zdobené velikonoční kraslice si můžete koupit i v obchodech, které se na ně specializují. Obvykle se cena za kraslici pohybuje mezi 40 - 70 Kč. Máte však zaručeno, že kraslice budou velmi pěkné.


Vaše komentáře


Napište, co si o tom myslíte


Jméno: