Velikonoce v roce 2019

/media/images/velikonocni.jpg


Pomalu se blíží jaro a s ním i Velikonoce. Určitě vás zajímá, kdy jsou letos Velikonoce. Nejvýznamnější křesťanské svátky se budou v roce 2019 konat hned na začátku dubna. Podle křesťanského podání se jedná o oslavu zmrtvýchvstání Ježíše Krista. U nevěřících se jedná o svátky jara, které jsou v naší zemi velmi oblíbené.

Během velikonočního pondělí chlapci chodí šlehat holky pomlázkou a koledují různou odměnu (velikonoční kraslice, peníze, sladkosti nebo alkohol).

Velikonoce 2019 a jejich datum

Velikonoční pondělí letos vychází na 21.4.2019 a termín Velikonoční neděle na 20.4.2019. Poznačte si toto datum včas do kalendáře, ať na něj nezapomenete.


Velikonoční pečení

Kromě toho, že jsou Velikonoce spojeny s výzdobou, pletením pomlázky, malování vajíček, dekorací atd. nezapomíná se ani na pečení a prázdniny pro děti. Připravte si skvělého velikonočního beránka, mazanec, jidáše, perníčky nebo velikonoční nádivku.

Kdy bude popeleční středa?

Popeleční středa letos vychází na 6.3.2019, kdy začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Do postní doby se nepočítají neděle. Během tohoto období se věřící připravují na vzkříšení Krista.

Jak se označují další dny?

Květná neděle - vychází na neděli před velikonoční nedělí a je oslavován příchod Krista do Jeruzaléma. Tímto dnem se zahajuje velikonoční týden, jenž je označován jako Pašijový týden.
Modré pondělí - modrá látka je pokládána na oltář v kostele.
Šedé (žluté) úterý - šedá látka je pokládána na oltář.
Škaredá středa - v tento den Jidáš zradil Ježíše Krista.
Zelený čtvrtek - v tento den byla poslední večeře Páně, při které se Kristus loučil s apoštoly. Ve čtvrtek se jedí pouze zeleně zbarvené potraviny.
Velký pátek - v pátek zemřel Ježíš Kristus. Jedná se o postní den.
Bílá sobota - Ježíš byl uložen v hrobě.
Boží hod - Ježíšův hrob byl nalezen prázdný - bez Ježíšova těla, proto se oslavuje vzkříšení Krista.
Velikonoční pondělí - koledníci chodí za děvčaty, pořádně je prošlehají pomlázkou a za odměnu dostávají malovaná vajíčka.

Podívejte se na další články o Velikonocích.


Vaše komentáře


Napište, co si o tom myslíte


Jméno: