Kdy se konají Velikonoce 2024? Termín a datum

/media/images/velikonocni.jpg

Pomalu se blíží jaro a s ním i Velikonoce. Určitě vás zajímá, kdy jsou letos Velikonoce. Nejvýznamnější křesťanské svátky se budou v roce 2024 slavit v březnu. Podle křesťanského podání se jedná o oslavu zmrtvýchvstání Ježíše Krista. U nevěřících se jedná o svátky jara, které jsou v naší zemi velmi oblíbené.

Během velikonočního pondělí chlapci chodí šlehat holky pomlázkou a koledují různou odměnu (velikonoční kraslice, peníze, sladkosti nebo alkohol). K tomu nesmíte zapomenout na pečení tradičních dobrot, stylovou dekoraci a dobrou náladu.

Co mít na svátky doma? Super tipy pro vás!

Velikonoce 2024 a jejich datum

Velikonoční pondělí letos vychází na 1. 4. 2024 a termín Velikonoční neděle na 31. 3. 2024. Poznačte si toto datum včas do kalendáře, ať na něj nezapomenete.

Samozřejmostí jsou tradiční dekorace a ozdoby, které bývají právě pro tyto svátky velice důležité. Stylově můžete nazdobit svůj domov, který tím získá jarní a sváteční kouzlo.

Velikonoční pečení

Kromě toho, že jsou Velikonoce spojeny s výzdobou, pletením pomlázky, malování vajíček, dekorací atd. nezapomíná se ani na pečení a prázdniny pro děti. Připravte si skvělého velikonočního beránka, mazanec, jidáše, perníčky, zajíčky nebo velikonoční nádivku či zapečené klobásy.

Kdy bude popeleční středa?

Popeleční středa letos vychází na 14. 2. 2024, kdy začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Do postní doby se nepočítají neděle. Během tohoto období se věřící připravují na vzkříšení Krista.

Jak se označují další dny?

Květná neděle - vychází na neděli před velikonoční nedělí a je oslavován příchod Krista do Jeruzaléma. Tímto dnem se zahajuje velikonoční týden, jenž je označován jako Pašijový týden.
Modré pondělí - modrá látka je pokládána na oltář v kostele.
Šedé (žluté) úterý - šedá látka je pokládána na oltář.
Škaredá středa - v tento den Jidáš zradil Ježíše Krista.
Zelený čtvrtek - v tento den byla poslední večeře Páně, při které se Kristus loučil s apoštoly. Ve čtvrtek se jedí pouze zeleně zbarvené potraviny.
Velký pátek - v pátek zemřel Ježíš Kristus. Jedná se o postní den.
Bílá sobota - Ježíš byl uložen v hrobě.
Boží hod - Ježíšův hrob byl nalezen prázdný - bez Ježíšova těla, proto se oslavuje vzkříšení Krista.
Velikonoční pondělí - koledníci chodí za děvčaty, pořádně je prošlehají pomlázkou a za odměnu dostávají malovaná vajíčka.

Podívejte se na další články o Velikonocích a nezapomeňte poslat přání a přáníčka.


Vaše komentáře


Napište, co si o tom myslíte


Jméno: