Jak ozdobit stromeček?

/media/image/stromecek01.jpg

Již brzy budeme slavit vánoční svátky s tradiční atmosférou. Připravte se na ně s plnou parádou, ať si je pořádně užijete.

Bez ozdobeného stromečku si nemůžeme Vánoce snad ani představit, protože dodává těmto svátkům to správné kouzlo. Tuto tradici každá rodina dodržuje jinak. Někteří zdobí vánoční stromek den před Štědrým dnem, někdo rovnou na Štědrý den a někteří i týden dopředu. Někdo má rád živý strom, někdo preferuje umělý. Záleží vždy na vás, co máte raději a podle toho se řiďte.

Není důležité, jestli máte stromeček velký nebo malý, umělý stromek nebo živý, ale důležité je, aby se vám líbil, jakmile ho nazdobíte. Nemusíte sahat ani po ozdobách za tisíce, můžete zvolit levnější nebo si je vyrobit. Dekorace stromečku poskytne tradiční zábavu celé rodině, tak proč si ji neužít?

Jaké vybrat ozdoby?

Existuje velké množství ozdob, které se hodí na vánoční stromeček. Mohou být vyrobeny z různých materiálů a to koupené nebo vyrobené. Záleží pouze na vás, co máte rádi a čím jej ozdobíte. Nedá se proto říct přesný návod, jak ozdobit vánoční stromeček.

baňky - koule

Ozdoby z obchodu

Asi nejjednodušší a nejčastější místo, kde můžete nakoupit ozdoby, jsou obchody. Tam nakoupíte různé koule neboli baňky, řetězy, lamely a další ozdoby. Obchody je začínají nabízet již od podzimu v zajímavých barvách, velikostech nebo vzorech. Ceny jsou různé, opět záleží na kvalitě, provedení a aktuálních trendech.

Ozdoby z trhu

Na vánočních trzích můžete vždy koupit zajímavou dekoraci, které se také hodí na stromeček. Prodejci nabízejí výrobky, které zpravidla sami vyrobí. Může se jednat o slaměné, dřevěné, skleněné, keramické, kovové nebo háčkované ozdoby. Cena je u nich většinou vyšší, protože si kupujete unikátní kousek a přitom podpoříte menší výrobce. Kvalitní kousky koupíte nejen na menších, ale i na větších trzích.

Domácí vánoční ozdoby

I vy si můžete doma vyrobit všelijaké ozdoby, které se hodí nejen na stromek, ale i jako dekorace do vašich domovů. Jako materiál při výrobě je možné použít dřevo, slámu, vlnu, keramiku nebo sklo. Představivosti se meze nekladou, proto si můžete vytvořit opravdu hezké ozdoby. Navíc je mohou vyrábět i děti.

stromek vanoce

Sladkosti na stromek

V mnoha domácnostech se nezapomíná stromeček ozdobit sladkostmi. Může se jednat o čokoládky z vánoční kolekce nebo o perníčky. Perníčky si upečete doma podle klasického receptu na perníčky. Měli byste ale zvolit vhodný tvar - stromeček, Ježíšek, kometa, zvoneček, domeček, apod., abyste mohli udělat otvor, kterým provléknete mašli nebo háček. Po vychladnutí a nazdobení je můžete pomocí mašličky nebo háčku umístit na stromeček.Jak ozdobit vánoční stromeček?

1. Nejprve stromek pořádně upevněte do stojanu. Podle potřeby kmen zmenšete. Obecně je ale lepší nekupovat stromek s příliš širokým kmenem, pokud máte úzký stojan a naopak.
2. Pokud používáte na osvětlení řetěz, tak jej nejprve zkontrolujte a až poté jej umístěte na strom. To stejné se týká svíček, u kterých buďte velmi opatrní, ať se nedotýkají větviček.
3. Následně můžete na stromek připevnit pomocí háčků čokoládové figurky, dáváte-li je tam.
4. Dále na něj můžete dát ozdoby, které jsou pevné a nerozbitné.
5. Poté můžete na něj umístit křehké ozdoby, ty největší dejte dolů a menší se hodí umístit nahoru.
6. Nato můžete na stromeček dát řetězy a třásně, pokud je i těmito ozdůbkami zdobíte. Nezapomeňte na to, že by zdobení mělo být rovnoměrné.
7. Nakonec na strom opatrně umístěte špičku nebo hvězdu. Buďte ale opatrní, ať celý strom nesvrhnete nebo nezničíte křehké ozdoby.

Samozřejmě, že každý zdobí stromeček jiným způsobem, proto ozdoby, které na něj nedáváte, vynechte. Pořadí by ale mělo být přibližně stejné - nejprve se dávají takové ozdoby, které se musí upevnit, následně přidáte pevné nebo nerozbitné, nakonec se dávají křehké ozdoby a další jemné zdobení.

Jak zdobíte stromeček vy?


Vaše komentáře


Napište, co si o tom myslíte


Jméno: