Jak vánočně vyzdobit dům nebo byt?

/pix/344a.jpg

Již brzy budeme slavit vánoční svátky s tradiční atmosférou. Připravte se na ně s plnou parádou, ať si je pořádně užijete.

Zdobení domova v duchu Vánoc je skoro stejně zábavné jako pak otvírání dárků pod stromečkem. Ať už plánujete výzdobu kvůli vánočnímu večírku nebo prostě chcete svému domovu vtisknout kouzlo Vánoc, inspirujte se, ať víte, jak ho vyzdobit.

Co mít doma? Super tipy pro vás!

Stromeček je základ

Ať už máte strom živý nebo umělý, jeho nazdobení patří k hlavním radostem Vánoc. Co můžete všechno vyzkoušet a jak jej ozdobit?

Rozzařte jej elektrickými svíčkami

Stromek ozdobený průhlednými, bílými nebo barevnými světýlky vypadá opravdu kouzelně. V řadě svíček najděte pravý střed a umístěte jej pod vrchol stromu. Každé rameno dejte na protilehlou stranu, tak se stromeček symetricky rozdělí na 2 poloviny. Další postup záleží na délce a počtu svíček: nejlepší je, když budou na každém větším patře vpředu i vzadu, popř. na střídačku - jedno patro vepředu, další vzadu atd.
Svíčky lze samozřejmě použít i v ostatních částech domu, do oken, a pokud máte zahradu i na některý z venkovních stromů.

perníčky na vánoční strom

Vyhrajte si s baňkami

Jistě máte doma krásné tradiční koule (vánoční baňky), anebo si můžete jednoduše koupit nové - většinou se prodávají po 6-12 v jednotném motivu či s různými. Vhodnější je použít buď jen lesklé, nebo jen matné. Můžete je i šikovně umístit kolem svíček, aby se krásně odrážely. Největší koule se dávají dolů, na každé větvi by měla být alespoň 1 skleněná ozdoba.

Co na vrchol stromu?

Obvykle se používá betlémská hvězda, ale někteří lidé dávají na špici i andělíčky, sněhovou vločku, cesmínu a bobule apod.
Konečný dojem ozdobeného stromku vytvoří řetězy - bývají z všelijakých materiálů, např. korálků, papíru, popcornu, slámy, dřeva, oříšků a mnoha dalších. Lze použít i bílé třpytky či třásně připomínající napadaný sníh.

Nad dveře patří jmelí

Jmelí se dá vypěstovat na zahradě, pokud máte, nebo utrhnout z různých druhů stromů, často ale roste velmi vysoko. Samozřejmě lze koupit i umělé nebo před Vánocemi na každém rohu. Ozdobte ho ještě červenou stuhou nebo pár bobulemi. Dává se nad dveře a když pod ním projdou dva lidé, měli by si dát pusu.

vánoční koule dekorace

Do okna nebo pod stromek jesličky

Betlém neboli jesličky se vyrábí z různých materiálů - papíru, dřeva, keramiky, perníku aj. Zobrazují Svatou rodinu, když se narodil Ježíšek, pastýře, Tři krále a různá zvířátka, např. ovce, velbloudy, osla, vola a další. Tradice betlémů sahá až do 13. stol., kdy Kristovo narození poprvé vyobrazil sv. František z Assisi.

Nachystejte si vánoční hudbu

Dřív se koledy nebo jen melodie prodávaly na deskách a kazetách, dnes už není problém je stáhnout z internetu, existují i speciální vánoční online rádia.Důležitým symbolem je věnec

Adventní věnec slouží k odpočítávání zbývajících týdnů do Vánoc. Obvykle má 4 svíce (každou adventní neděli se zapaluje další), popř. ještě pátou (bílou) zobrazující Pannu Marii nebo samotného Krista. V katolické církvi se používají fialové a růžové, v protestantských červené a modré.

Nejčastěji jsou z jehličnatých větví zdobené stuhami, šiškami a perníčky. Čím dál oblíbenější jsou v posledních letech stolní věnce kladené na svátečně prostřený stůl.

vánoční dekorace

Nezapomeňte na výzdobu oken

Pěkně vyzdobená okna přitáhnou i zraky sousedů a kolemjdoucích. Jestliže máte rádi skromnější dekorace, stačí do každého okna jedna pěkná elektrická svíčka - když ji zapnete přes noc, bude z vnější strany vidět.

Se svými dětmi, pokud máte, vyrobte papírové vločky. Pro přidání lesku je potřete vrstvou čirého lepidla nebo na ně rovnou přilepte třpytky a flitry. Až oschnou, nalepte je na okna průhlednou oboustrannou lepicí páskou.

Zaměřte se na červenou a zelenou

Tyto tradiční vánoční barvy nemusejí být jen na ozdobách, ale můžete je použít i jinde v domě - během svátků převlečte polštáře do tmavého nebo červeného povlečení s vánočními motivy, zavěste na kliky mašle v těchto barvách (doplňte je třeba zvonečkem), v kuchyni používejte červené a zelené utěrky, pořiďte si do květináče vánoční hvězdu (pryšec nádherný - poinsettie) a na stoly a police rozestavte červené a zelené svíčky.

Další super tipy pro vás!

Jak obvykle vypadá vánoční výzdoba u vás doma?


Vaše komentáře


Napište, co si o tom myslíte


Jméno: