Velikonoce 2011

/media/images/v86.jpg

Už se nám pomalu blíží Velikonoce 2011 - svátky jara. Podle křesťanů se jedná o oslavu zmrtvýchvstání Ježíše a jedná se o nejvýznamnější svátky. Pro ateisty se jedná o nejvýznamnější svátky také, ale až po Vánocích. Je to velmi oblíbený svátek, kdy chlapci chodí s pomlázkou, šlehají holky a koledují velikonoční vajíčka a další sladkosti.

Velikonoce jsou dále spojeny s velikonoční výzdobou, pletením pomlázky, malování vajíček, učení se velikonoční koledy a pečením nejrůznějších dobrot (velikonoční beránek, mazanec, perníčky, jidáše...). Brzo zde naleznete mnoho velikonočních receptů.

A kdy budou Velikonoce 2011? Velikonoční pondělí připadá na 25. dubna.

Vyzkoušejte recepty

Velikonoce 2011 datum

Jak už jste si přečetli, Velikonoční podělí bude 25.4.2011. Jak slaví (ve zkratce) dané dny před svátky Křesťané?

Popeleční středa připadá letos na 9.3.2011. Tímto dnem začíná postní doba, čtyřiceti denní období před Velikonocemi. Věřící chodí v tento den do kostela na mši a připravují se vzkříšení Krista.
Květná neděle je přesně týden před velikonoční neděli a oslavuje se příchod Krista do Jeruzaléma. A také se touto nedělí zahajuje velikonoční týden, který je nazýván Pašijový týden.
Modré pondělí na oltář v kostele se dává modrá látka.
Šedé (žluté) úterý také se vyvěšuje látky dané barvy.
Škaredá středa - den kdy byl Ježíš zrazen Jidášem.
Zelený čtvrtek - jedná se o den poslední večeře Páně, kdy se Kristus loučil s apoštoly. Měly by se jít zeleně zbarvené potraviny.
Velký pátek - v tomto dni zemřel Ježíš. Měl by se dodržovat půst.
Bílá sobota - Ježíš v tomto dni už byl v hrobě.
Boží hod - Ježíšův hrob byl v tomto dni nalezen prázdný - bez Ježíšova těla. Proto se v tento den oslavuje vzkříšení Krista.
Velikonoční pondělí - koledníci chodí za děvčety, aby je pořádně prošlehali pomlázkou a za odměnu dostanou malovaná vajíčka.

Už máte hotové nazdobené kraslice a vybraná velikonoční přání a přáníčka?

Podívejte se na Velikonoce 2012, které budou už za chvíli.

Další články o Velikonocích.


Vaše komentáře


Napište, co si o tom myslíte


Jméno: